Kirgistan 2019 – ciekawostki

Kirgistan 2019 – ciekawostki

Kirgistan 2019 – ciekawostki o kraju zebrane przed miesięczną wyprawą w lipcu i sierpniu. Klimat, teren, waluta, flora i fauna, ludność, miejscowe przysmaki.

Kirgistan – malutki, górzysty kraj. Żyje w nim ok. 5,5 mln mieszkańców. Od lipca 2012 r. obywatele polscy podróżujący do Kirgistanu w celach turystycznych, przy pobycie do 60 dni, nie muszą posiadać wizy. Nie mają też obowiązku meldunkowego.

Kirgistan 2019 - ciekawostki
Flaga Kirgistanu – złote słońce, 40 promieni = 40 plemion kirgiskich. Czerwone koło w środku oraz potrójne linie pochylone w lewo i w prawo symbolizują tundiuk – sklepienie tradycyjnej jurty kirgiskiej.

Średnia wysokość kraju – 2750 m n.p.m. Ponad połowa kraju leży na wysokości powyżej 2500 m., 1/3 – tereny powyżej 3000 m. 40 czterotysięczników. Najwyższy szczyt – Pik Pobiedy – 7439 m n.p.m. Średnie letnie temperatury w dolinach: 5-25 °C. W górach, w nocy, temperatury spadają w lecie poniżej zera. Ogromne połacia zielonych łąk, pastwisk, po których hasają głównie konie. Poza aglomeracjami, których jest jak na lekarstwo, oglądać można tradycyjne jurty kirgiskie, które często pełnią też rolę „hosteli” dla turystów. Zwierzęta: jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, koziorożce syberyjskie, orły, ale też pumy śnieżne, susły, skoczki, węże, jaszczurki. Z roślin najbardziej zapamiętałem barszcz sosnowskiego. Dominująca religia: Islam (80% społeczeństwa). Język urzędowy: kirgiski, rosyjski. Sieci komórkowe: są i działają. 1 zł to około 18 somów. Miejscowym alkoholem jest kumys – sfermentowane mleko kobyle – 1-dniowe zawiera 1% alkoholu, 8-dniowe – 3% alkoholu. Z destylowanego kumysu uzyskuje się archi – napój alkoholowy zdecydowanie mocniejszy od kumysu – do 30%. Alkoholu nie można absolutnie pić w miejscach publicznych! (religia). Najczęściej spożywanym mięsem jest baranina. Miejscowym specjałem są też pierożki – podobne do gruzińskich chinkali.

Facebook Comments Box

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *